Культурна спадщина

Культурна спадщина

Синагога

    Дозвіл на будівництво синагоги євреї Жовкви отримали у 1600 році. Він був записаний у привілей власника міста Станіслава Жолкевського, який окрім «дому молитви» давав право іудеям будувати школу, лазню, криницю, бровар. До завершення зведення синагоги єврейська громада використовувала будинок Аарона Мошковича для спільних молитов.

Домініканський монастир

    На території пам'ятки у 15 - 17 ст. розташовувався католицький цвинтар с. Винники (з кін. 16 ст. - м. Жовква), на якому після 1588 р. власником с. Винники був побудований дерев'яний костел (каплиця) Діви Марії. При закладенні ренесансного міста Жовкви територія цвинтарю опинилася на території міста в межах його оборонних укріплень і передана до парафіяльного костелу.

Церква Святої Трійці

            Перша церква на тому місці була збудована у 1601 році з модринового дерева. Вона згоріла 1717 року разом з церквою сестер василіанок. Існуюча церква збудована 1720 року коштом парафіян і королевича Констянтина Собєського. 1728 року в церкві встановлено іконостас з іконами жовківськких майстрів кола Івана Рутковича. Наприкінці XVIII ст. до північного і південного фасадів добудували захристії. В XIX ст. до східної стіни вівтаря примурували цегляну отиньковану ризницю, в яку вставлене білокам’яне обрамлення вікна XVI ст., перенесене з замку.

Василіянський монастир

         Перша церква існувала ще задовго до закладення міста, в селі Винники. На початку ХVІІ століття вона вже хилилася до упадку і жовківські міщани звернулися до власника міста гетьмана Станіслава Жолкевського за дозволом на будівництво храму. 21 червня 1612 року гетьман привілеєм постановив, що «... для примноження слави Божої і оздоби релігії грецької церкву, закладену раніше під відозвою Різдва Господнього, відновлюємо і на вічні часи ставимо в місті нашому спадковому Жовкві.

Парафіяльний костел

 

Жовківський замок

     Жовківський замок закладений в комплексі з ренесансним оборонним містом у 1594 році визначним державним діячем і полководцем Речі Посполитої, коронним гетьманом, канцлером Станіславом Жолкевським (1547-1620). Основні будівельні роботи були закінчені у 1605 році. Наступними власниками замку і міста були відомі роди Даниловичів з 1625 по 1637 роки, Собєських з 1637 по 1740 роки (в т.ч. король Ян III Собєський, 1629-1696), Радзивілів з 1740 по 1787 роки (в т.ч. Литовський гетьман князь Михайло Радзивіл, пом. 1763).

Жовква - ідеальне місто

       Місто Жовква є одним з найцікавіших малих історичних міст України. На даний час місто налічує 13,4 тисячі мешканців, займає площу 764 гектарів, є адміністративним центром району у Львівській області. Місто закладене в 1594 році на території села Винники, як приватне укріплене місто-резиденція із замком на засадах „ідеальних” міст європейського Ренесансу. Засновником і власником міста та замку був Станіслав Жолкевський (1547–1620), видатний державний діяч, полководець і письменник, коронний гетьман і канцлер (з 1618 року) Польської Республіки.

Підписатися на RSS - Культурна спадщина