Синагога

    Дозвіл на будівництво синагоги євреї Жовкви отримали у 1600 році. Він був записаний у привілей власника міста Станіслава Жолкевського, який окрім «дому молитви» давав право іудеям будувати школу, лазню, криницю, бровар. До завершення зведення синагоги єврейська громада використовувала будинок Аарона Мошковича для спільних молитов.

  В 1635 році новий власник Жовкви Станіслав Данилович дозволив євреям будувати муровану синагогу, а 1664 року його наступник  Ян Собєський підтвердив вищезгаданий привілей. У 1684 році тоді вже польський король Ян ІІІ Собєський дозволив євреям брати будівельний матеріал з власної каменоломні та надав їм позику в сумі 8000 золотих на зведення храму. Будівництво синагоги почалось лише після згоди церковної влади- львівського архієпископа Яна Ліпського у 1692 році.

    Будова тривала протягом 1692 -1700 років. Розташування синагоги поруч оборонного муру та єврейської брами зумовило будівництво міцних, розрахованих для оборони мурів з бійницями.

   В просторому залі синагоги між чотирма колонами знаходилась красива Біма (місце для відправлення обрядів), а на східній стіні – виконаний в бароковому стилі «священний ковчег». В спорудженні синагоги брав участь королівський архітектор Петро Бебер.

    У вісімнадцятому столітті до синагоги добудована західна частина та контрфорси. Після міської пожежі 1833 року частково пошкоджена синагога була відновлена. В 1908 році виконаний розпис інтер’єру. 1938 року синагогу відремонтували, а в 1936-37 роках –оштукатурили. Під час Другої світової війни, в червні 1941 року, німецькі окупанти намагалися зруйнувати синагогу, внаслідок чого було знищено склепіння  і інтер’єр храму. В 1955-56 роках синагога частково відновлена – відтворені склепіння, дах, відремонтовані фасади. Відтоді і до початку 1990-х років будівля використовувалася під склад. У 1994 році архітекторами і реставраторами Львівського інституту «Укрзахідпроектреставрація» на замовлення інституту єврейської культури Єрусалимського університету виконані детальні архітектурні обміри синагоги. Про Жовківську синагогу добре знають в Ізраїлі – її зображення можна побачити в сучасних синагогах Єрусалиму, збудованих під керівництвом равіна Крюгера.

    Зараз синагога –пам’ятка архітектури XVII ст. є власністю держави та знаходиться на балансі Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві і не використовується за призначенням. Після завершення комплексної реставрації, синагога буде пристосована під центр-музей історії та культури євреїв Галичини як філія Львівського музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.