Цікавий гість Жовківського замку

25 лютого 2015 року в приміщенні надбрамної вежі Жовківського замку відбувся захід із серії тематичних вечорів «Пізнай творців історії та культури Жовкви», присвячений польському письменнику, який значну частину свого життя провів у місті Жовкві – Зиґмунту Гаупту.  Почесним гостем цього заходу, котрий виступив зі змістовною та цікавою лекцією про життя і творчість письменника, був Павлишин Андрій Степанович - український журналіст, громадський діяч, історик та перекладач. Відомий, зокрема, як дослідник польсько-українських стосунків, творчості Бруно Шульца і перекладів інтелектуальної літератури з польської на українську мову. Був редактором культурологічного часопису «Ї», очолював «Львівську газету», співзасновник Форуму видавців у Львові тощо.

Творчість Гаупта, на жаль, ще мало досліджена на теренах України, проте він гідно стоїть поруч із Вітольдом Ґумбровичем, Чесловом Мілошем, Бруно Шульцом та іншими видатними письменниками ХХ ст. Зиґмунт Гаупт проживав у Жовкві не так уже і довго з 1916 по 1933 рік, проте вона назавжди викарбувалася у його серці, як «мала вітчизна», яку в вересні 1939 року він покинув, але яка супроводжувала його в пам’яті навіть за океаном.

Ось як висловився про Гаупта літератор, мовознавець та перекладач Остап Сливинський: «Гаупт, уродженець Улашківців біля Чорткова, писав свої оповідання польською, але його рідко згадують в історії польської літератури, як і всіх інших літератур. Він усім вислизнув. Усе побачив, запам’ятав, описав і розчинився. Зник між пагорбами Вірджинії, поїхав кудись у туман верхи на своєму Лісовичку, якого, не дочекавшись кредиту, таки купив собі у 1960-х.»