Історична освіта і пам'ять "на місцях"

22 березня 2015 р. група школярів старших класів з Жовкви та району відвідала Республіку Польща в рамках навчального проекту, організованого науковим співробітником ДІАЗ у м. Жовкві Людмилою Байбулою та музеєйним меморіальним комплексом в Белжцю. Фінансову підтримку даного заходу здійснював німецький освітній фонд імені Станіслава Ханца.
Відбір учасників проводився на конкурсній основі. В позаурочний час учні писали письмову роботу, за результатами якої вчителі історії відібрали по 10 найкращих робіт з кожної з п’яти шкіл, що зголосилися до участі. Це - Жовківська ЗОШ № 1, Равські ЗОШ № 1 та № 2, Равська школа-гімназія та Добросинська школа. Метою даного проекту було повернення пам’яті про євреїв - вихідців з Жовкви та району, які загинули в таборі смерті Белжець в роки Другої світової війни.
Табір смерті в Белжецю обіймав декілька гектарів території і став однією з найбільших фабрик смерті під час Другої світової війни. Тільки з березня по грудень 1942 р. тут було страчено близько 500 тисяч євреїв з усієї Галичини та Західної України, а також з Чехії, Словаччини, Австрії, Німеччини, Голандії, Бельгії, Норвегії. Загинуло тут також півтори тисячі поляків, як і українців, які намагалися допомагати євреям. На початку 1943 р. цей табір ліквідували, а сліди його існування – затерті.
Тепер на місці злочину створено символічне Місце Пам'яті — кам'яний мавзолей площиною 4 га, з захороненнями жертв. На цвинтарі знаходяться таблиці з назвами місцевостей, з яких привозили євреїв. Тут, де означені міста Жовква та Рава-Руська учні запалили свічки, вшанувавши таким чином пам’ять своїх земляків.
Фахову екскурсію по музею провела його працівник Ева Копер.
Лист одного з в’язнів табору Сари Салсберг, написаного у липні 1942 р., зачитала Л. Байбула. Після цього учні відвідати місто Замосць, зокрема місця колишньої присутності єврейської громади, побували у синагозі, де тепер влаштовано сучасний музей.