"Скарби Прикордоння - охорона культурної спадщини"


 

 

Пам’ятники історії та культури є скарбницею народної творчості, розкривають багатовікову історію народу.

Жовкві від предків дістався просто неймовірний спадок, на якому відбилися впливи різних часів, культур, режимів, який промовляє до нас мовою своєї епохи і поєднує минуле із сьогоденням. Пам’ятки об’єднані між собою в межах заповідника, одним із головних завдань якого є охорона та опіка над цими пам’ятками культурної спадщини, які до слова потребують не мало старань та коштів для того аби вони могли приносити користь та тішити око як місцевих жителів так і туристів. Культурна спадщина Жовкви, зокрема архітектурні пам’ятки, є невід’ємною частиною української, польської, єврейської історії. Серцем міста Жовкви є замок. На превеликий жаль зараз він напівзруйнований і потребує великих зусиль для відновлення. Стараннями заповідника, для залучення коштів на  відбудову замку, спільно с польськими партнерами було виграно проект Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2007-2013, що фінансується Європейським Союзом.

13 травня 2014 року у приміщенні парк-готелю Акварель відбулася урочистість з нагоди відкриття українсько-польського проекту «Скарби прикордоння – охорона культурної спадщини. Державний історико-архітектурний заповідник у місті Жовкві спільно з Ісусовим товариством монастиря у Старій Всі  та гміною Бжозув (Польща) розпочинають спільну справу по відтворенню культурної спадщини.

Церемонія відкриття пройшла урочисто та цікаво. Серед запрошених були представники місцевої, районної та обласної влади, керівники служб, освітяни, музейники, представники священства, приватні підприємці, працівники заповідника, ЗМІ, жителі міста. Почесними гостями були польські колеги-учасники проекту – ректор монастиря отець Ян Грушка, координатор проекту Дорота Хілік, бургомістр гміни Бжозув Юзеф Жепка, бухгалтер проекту Марія Вишневська. Спеціальний гість Войнаровський В'ячеслав Анатолійович – представник МЗС України у Львові, вручив директору заповідника Геричу Володимиру Петровичу, почесну грамоту за плідний внесок у збереженні історико-архітектурної спадщини.

В цілому ж презентація проекту , що була представлена передбачає:

Завдання проекту

ЗАВДАННЯ

 

ПОЛЬСЬКА ЧАСТИНА ПРОЕКТУ

1

Впорядкування партеру та внутрішнього дворика для паломників Костелу Матері Божої

2

Підготовка туристичної інфраструктури – паркінгу та доріжок на території

3

Влаштування центру інформації та обслуговування туристів в Старій Всі

( перебудова існуючого будинку та добудова нової частини)

4

Створення «Біблійного саду» - нового туристичного продукту при комплексі Єзуїтів

5

Реставрація  костельних органів

 

УКРАЇНСЬКА ЧАСТИНА ПРОЕКТУ

1

Завершення протиаварійних робіт даху палацового корпусу Замку

2

Завершення влаштування подвір’я з інженерними мережами Замку

3

Зміцнення фундаментів кухонного корпусу

4

Відтворення західної вежі з реставрацією прилеглих галерей

5

Завершення реставраційних робіт та влаштування музейних експозицій (історична кузня, гетьманська зала, музей «Ідеальне місто») в східній вежі замку

6

Реставрація приміщень під влаштування та обладнання візит-центру для обслуговування туристів

 

СПІЛЬНІ ЗАХОДИ

 

Промоція проекту (друковані видання, реклама, конференції)

 

 

 

 

Результати проекту

Наслідком реалізації проекту стане з польської сторони пристосування комплексу Єзуїтів під туристично-паломницькі цілі, покращення загального стану об’єкту; для української частини - значне покращення загального технічного стану Жовківського замку за рахунок  виведення з аварійного стану його частин та  відбудови, створення можливостей для формування  музейних експозицій у відповідності з концепцією розвитку об’єкту. Плановані «Бібілійний сад» в Старій Всі та музейні експозиції в східній вежі Жовківського замку стануть  новим туристичним продуктом.

У візит-центрі в Жовкві та інформаційному центрі в Старій Всі буде організовано цивілізовані умови прийому туристів для гідного представлення їм інформації про культурну спадщину регіонів  та держав.

Незважаючи на важку ситуацію в Україні ми все ж маємо змогу долучатися до Європейського Союзу через програму добросусідства, і маємо надію що спільний українсько-польський проект, крім очікуваних вищевказаних прямих результатів, зміцнить міждержавні стосунки та дружбу між Україною та Європейським Союзом.

Попереду чекає велика робота. Яка вимагає від нас об’єднання зусиль та високого професіоналізму і відповідальності.