Управління місцями Світової Спадщини ЮНЕСКО

       Впродовж 22-25 липня 2013 року, як підсумок успішного завершення спільного проекту по внесенню до Списку Світової Спадщини дерев’яних церков, відбувся українсько-польський семінар «Управління місцями Світової Спадщини ЮНЕСКО», в якому брали участь представники від органів влади, науковці, директори заповідників та музеїв, настоятелі храмів України та Польщі. Це вперше за весь період підготовки проекту був організований спільний семінар, який в одному місці зібрав людей, що долучилися до того аби унікальні церкви Карпатського регіону України та Польщі були внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

        Визначне для України та Польщі рішення було прийнято 21 червня цього року на 37-й сесії ЮНЕСКО у Камбоджі. Розуміючи, що спільна робота по цьому проекту не закінчилася, а лише починається, учасники семінару домовилися про майбутню співпрацю і взаємну допомогу. Зокрема, планується створити Міжнародний координаційний центр, який би був зв’язковою ланкою між ЮНЕСКО, державою та власне церквою-об’єктом.

       Організаторами семінару виступили Національний Інститут Спадщини у Варшаві з польської сторони, та Державний історико-архітектурний заповідник у м. Жовкві при підтримці Департаменту з питань культури, охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА з української сторони.

       У перші два дні семінару відбулись пленарні засідання, на яких було заслухано доповіді та презентації з важливих тем науковців і держкерівників України та Польщі:

• Маріуш Чуба, Володимир Герич – Дерев’яні церкви в польському та українському регіоні Карпат – введення в організацію, завдання та плани Управляючого комітету місцем ЮНЕСКО

• Микола Бевз - Дерев’яні церкви – об’єкти виняткової універсальної цінності

• Анна Марек – Управління місцями світової спадщини в прагматиці ЮНЕСКО

• Маріуш Чуба – Система фінансування охорони пам'яток в Польщі

• Кшиштоф Маркель – Про фінансування пам'яток Урядами Маршалків

• Лілія Онищенко- Управління об’єктом ЮНЕСКО – історичною частиною м. Львова

• Анджей Сівек – Буферна зона місця світової спадщини

• Володимир Герич – Фінансування пам'яток – коментар ситуації в Україні, моніторинг об’єктів

       Друга частина семінару передбачала відвідання окремих пам’яток-об’єктів ЮНЕСКО – церкви Св. Трійці у м. Жовкві, церкви Зішестя Св. Духа в Потеличі та церкви Св. Параскеви у Радружі (Польща). Останній день семінару пройшов у місті Замостя (Польща), яке з 1992 року є у Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Відбулася зустріч з мером Замостя – Мартином Замойським, який розповів про проблеми управління, фінансування та існування міста.

      Підсумком семінару можна вважати успішне завершення але і одночасно початок важливої для обох наших народів спільної праці, яку ще потрібно зробити в сфері законодавства, фінансування, управління об’єктами ЮНЕСКО. Такий спільний семінар є яскравим прикладом успішної праці двох сусідніх братніх народів, об’єднаних віковою історією, спільними перемогами та досягненнями.