ЗАХИСТИМО СПАДЩИНУ

 23 лютого 2016 року в Жовкві стався акт вандалізму. Вночі, невідомий скоїв підпал одного з вікон в Жовківському замку, зі сторони пл. Вічевої, пошкодивши стіну та одну з вивісок користувачів приміщень замку.

Жовківський замок – пам’ятка архітектури національного значення (охоронний № 385), пошкодження якої, карається законом. Завдяки пильності небайдужих та зусиллями Жовківського підрозділу МНС, пожежу було ліквідовано в зародку. Внаслідок цих дій було завдано мінімальних збитків і на щастя ніхто не постраждав. Замок охороняється, але біля кожного вікна сторожа не поставиш.

Мотиви цього вчинку незрозумілі. Однак, яка б не була мотивація, пошкодження пам’ятки є неприпустиме, а цільові дії з нанесення шкоди мають бути якнайгостріше засуджені, а винуватці покарані. Сьогодні місцева поліція шукає зловмисника і кожна інформація про цю ніч була б корисна для слідства.

Якщо це зробив місцевий мешканець – значить наші зусилля, промоційна та виховна робота по збереженню спадщини, позиція громадськості Жовкви та багатьох суспільних інституцій є недостатньою. У всьому світі шанують історію, нерухомі пам’ятки як матеріальний слід цієї історії. Жовква - як жодне з інших історичних містечок в Україні, багата на культурну спадщину. Мешканці люблять своє місто, але не всі розуміють його цінність. Не кожен вміє шанувати старовину і зберігати її для наступних поколінь. Це стосується багатьох пам’яток в місті.

Скоєна провокація чи акт вандалізму не зупинять нас в роботі по збереженню культурної спадщини, зокрема, у здійсненні реставрації та приведенні до належного стану Жовківського замку. Ми практично завершили один з важливих етапів реставрації замку і найближчим часом всі жовківчани та гості міста зможуть помилуватись частково оновленим об'єктом.

Пам’ятки є понад часом та політичними чи іншими подіями. Наше місто існує протягом чотирьох століть, тут жили десятки поколінь різних людей, в ньому мирно співіснували різні культури та етноси. А сьогодні це все – наше, українське надбання.

Висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу події, що сталася. Разом з тим це мобілізує нас до ще кращої роботи.

 

 

Колектив Державного історико-архітектурного заповідника в м. Жовкві